сряда, 30 ноември 2011 г.

130 години от смъртта на проф. д-р Николай Иванович Пирогов


Преди 134 години е началото на Руско – турската война, която за изстрадалия български народ се превръща в Освободителна.
На 20 юли 1877г. в Бяла е настанена Главната руска квартира начело с Руският император Александър II. По време на войната в страната ни са проф. Боткин – личен лекар на императора и създател на вътрешната медицина в Русия, проф. Склифасовски - световно известен хирург, проф. Ерисман – създател на руската медицинска хигиенна наука. Като милосърдна сестра към тези болници работи и баронеса Юлия Вревская.
Няколко дни след това от с.Павел /Търновско/ е преместена и 56-а военновременна болница, настанена на левия бряг на река Янтра. Тя се помества в 30 юрти, 16 големи и 10 малки палатки. Още на 25 юли болницата приема 67 ранени. По-късно пристигат 164 души, а на 1 август ранените и болните достигат 400 души. Известно време 56 болница играе роля на етапен пункт, в който болните и ранените остават само за известно време и след това са транспортирани.
За инспектиране на тези болници през ноември 1877г. пристига в Бяла проф. д-р Н.И.Пирогов.
По същото време в Бяла функционира и 48-а военновременна болница. Тя се помещава в бараки, направени набързо от плет, измазан отвътре и отвън с глина, примесена със слама. Пирогов се отнася критично към тези постройки.

„Беше зима – съобщава големият руски хирург – болните лежаха в по-голямата си част на пода и бяха под добър надзор. Това помещение принадлежеше на 48-ма военновременна болница. В една къща беше настанен склад на Обществото на Червения кръст. Там беше и помещението на сестрите, грижещи се за болните и снабдяващи ги с чай, вино, мляко и др. Макар нашето посещение в Бяла да беше вече през ноември, помещенията още не бяха снабдени с прозорци, печки, врати и други принадлежности...”
Пирогов дава висока оценка на работата на 56-та болница. Тя”...заменя почти 14 такива болници... Аз искам с това да изразя напрежението на силите в работата на персонала...” – казва той.
Кой е проф. д-р Н.И.Пирогов? Едва ли има човек, който не знае, но да напомним накратко.
Роден е на 13 ноември 1810 г. в Москва. Завършва медицина в Москва, след специализация в Германия и Франция защитава професура. Знаменитите професори на Западна Европа признават младия руски лекар за учен с гениална научна фантазия. 14 години Н. И. Пирогов е бил професор в прочутата Медико-хирургична академия на Санкт Петербург. Той създава хирургичната школа на Русия и първата в света научна школа по модерна хирургия. Автор е на най-рационални оперативни техники, прилагани и до днес. Създал е оригинални хирургични инструменти. Бил е главен консултант по оперативна хирургия на седемте големи петербургски болници, оперирал е във всички раздели: коремна, гръдна, травматология, УНГ, очна, костно-пластична хирургия. Той е написал прочутата „Книга за лекарските грешки”, с която иска да предпази колегите си от евентуални пропуски в диагностиката и лечението.
В онази епоха, когато ставали великите открития в медицината и другите хуманитарни науки, Пирогов е бил пионер. Неговото име са свързва много пъти с термина „Първи”:
- Той създава първия в света Анатомичен институт с главна специалност хирургична анатомия;
- За пръв път прилага метода за дисекция върху замразен труп;
- За пръв път в световната хирургична школа въвежда стерилизацията /чрез изваряване/ на хирургичните инструменти и болничните халати за операция;
- Първи в света извършил присаждане на кост;
- Пръв създател на военно-полевата хирургия. Неговият знаменит труд "Основни положения на моята полева хирургия" е вечно актуален;
- През 1847 г. за пръв път в света въвежда гипсовата имобилизация на счупените крайници;
- Пръв прилага наркозата във военнополевата хирургия /1847 г./;
- Пръв прилага идеята за медицинската сортировка – разпределение на ранените според тежестта на травмата;
- Пръв създава групи от милосърдни сестри, които да помагат на лекаря на фронта. Един от аргументите му за това е, че женската ласка към болния и ранения не може да бъде заменена с нищо!

Считан е за един от "бащите" на военната хирургия, участва на фронта по време на три войни: Кримската война (1853-1856), Френско-пруската война (1870-1871) и Руско-турската война (1877-1878).
Въпреки че е на преклонна възраст, руският император Александър II моли Николай Иванович по време на Руско-турската война да дойде на фронта. 67-годишния Пирогов приема при условие, че му бъдат предоставени неограничени права на действие. Неговото желание е удовлетворено и на 10 октомври 1877 г. Пирогов пристига в България и отива във военно-полева болница в село Горна Студена (Плевенско), където е главната квартира на руското командване.
По време на освободителната война за българите осъществява мащабна дейност, обследвайки, организирайки и проверявайки ефективността на лечението, като осигурява интендантското осигуряване с войнишко облекло, храненето, презимуването на ранени и болни във военно-временните болници в Свищов, Згалево, Българене, Горна Студена, Търново, Бохот, Бяла, Плевен. От 10 октомври до 17 декември 1877 г. Пирогов изминава с бричка и шейна около 700 км при 12 000 кв. км заета от русите площ между реките Вит и Янтра. Посещава общо 11 руски военно-временни болници, 10 дивизионни лазарета, 3 аптечни склада, разположени в 22 населени места. През този период лекува и оперира много българи.
През декември 1877г. Пирогов се завръща във Вишня.
Почива в кабинета си на 23-ти ноември /5 декември/ 1881г. от злокачествени язви на лигавицата на небцето. На четвъртия ден след смъртта му пристига лекар от Санкт Петербург с цел балсамиране на тялото. Тогава започва изграждането на църква, носеща името на Св. Никола, която е завършена през 1885. Ковчегът с тялото на Пирогов е поставен в криптата на църквата. Облечен е в дрехи на съветник с кръст на гърдите.
Признателният български народ издига в негова чест 26 обелиска, 3 ротонди и паметник в Скобелевия парк в Плевен. В село Бохот, Плевенско, на мястото на руската военно-временна болница, е изграден Парк-музей "Николай Иванович Пирогов". Най-значимото лечебно заведение за спешна медицинска помощ в България носи името на Николай Пирогов.
ПАМЕТНИК НА НИКОЛАЙ ПИРОГОВ В БЯЛА
Издигнат е в памет на големия руски хирург, посетил Бяла през ноември 1877 година. Паметникът е невисок четиристенен пирамидален. Намира се в началото на улица „Васил Левски" в близост до Горско стопанство. Открит е през 1977 година.

Музей "Освободителна война" Бяла и НЧ"Трудолюбие 1884" Бяла организират отбелязване на 130 г. от смъртта на академик Николай Пирогов и поднасяне на цветя пред паметника в гр. Бяла на 05.12.2011г. от 11.30ч.

АВТОР: Филип Дянков

ТРЕТИЯ МЕЖДУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА ДЕТСКА РИСУНКА „ОБИЧАМ МОЯТА РОДИНА”

Р Е Г Л А М Е Н Т

ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА



НА СТРАНИЦИТЕ НА www.rusofili.eu – 2011-2012г.

1. ОРГАНИЗАТОРИ:

НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ РУСОФИЛИ

със съдействието /по азбучен ред/ на:

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ «СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ», 

СИНДИКАТ НА БЪЛГАРСКИТЕ УЧИТЕЛИ,

СОЮЗ ДРУЗЕЙ БОЛГАРИИ,

ФОРУМ «БЪЛГАРИЯ – РУСИЯ» 

2. ТЕМА НА КОНКУРСА – ЛЮБОВТА КЪМ РОДИНАТА, ДРУЖБАТА МЕЖДУ ДЕЦАТА ОТ ЦЯЛ СВЯТ и БОРБАТА ЗА МИР НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЯ.

3. ПОВОДИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ:

1330-годишнината от ОСНОВАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА /681/, 

1150-годишнината от ОСНОВАВАНЕТО НА РУСКАТА  ДЪРЖАВА /862/, 

250-годишнината от НАПИСВАНЕТО НА ИСТОРИЯ СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА /1762/ и 290 годишнината от РОЖДЕНИЕТО НА ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ /1722/,  

200-годишнината от НАЧАЛОТО НА ОТЕЧЕСТВЕНАТА ВОЙНА  НА  РУСИЯ /1812-1813/,  

135-годишнината от АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ /1876/, 

135-годишнината от НАЧАЛОТО НА РУСКО – ТУРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА  ВОЙНА /1877-1878/, 

70-годишнината от НАЧАЛОТО НА ВЕЛИКАТА ОТЕЧЕСТВЕНА  ВОЙНА /22.06.1941/. 

4.ЦЕЛ: Насърчаване творческото развитие на децата, създаване на интерес и желание на децата и родителите им за запознаване с поводите на конкурса .

5.УЧАСТНИЦИ – Без ограничения, всички желаещи деца от Република България, Руската Федерация и други страни, разпределени в три възрастови групи:

      ПЪРВА ГРУПА - ДЕЦА в ДОУЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ /до 7-годишна възраст/,

      ВТОРА ГРУПА - ДЕЦА от І-ви до ІV-ти КЛАС /от 7 до 11-годишна възраст/,

      ТРЕТА ГРУПА - ДЕЦА от V-ти до VІІІ-ми КЛАС /от 11 до 14-годишна възраст/.

5.1.   Всяко дете, от всяка възрастова група, може да участва с по една рисунка, във всеки един от кръговете на конкурса /за всеки кръг рисунката следва да бъде различна/.

5.2.      РИСУНКИТЕ СЕ ИЗПРАЩАТ В СРОКОВЕ ЗА ОТДЕЛНИТЕ КРЪГОВЕ, КАКТО СЛЕДВА: 

      ЗА ПЪРВИ КРЪГ                 – от 01.11.2011 г. до 25.11.2011 г.

      ЗА ВТОРИ КРЪГ                  – от 01.12.2011 г. до 25.12.2011 г.

      ЗА ТРЕТИ КРЪГ                   – от 01.01.2012 г. до 25.01.2012 г.

      ЗА ЧЕТВЪРТИ КРЪГ           – от 01.02.2012 г. до 25.02.2012 г.

      ЗА ПЕТИ КРЪГ                    – от 01.03.2012 г. до 25.03.2012 г.

      ЗА ШЕСТИ КРЪГ                 – от 01.04.2012 г. до 25.04.2012 г.

      ЗА СЕДМИ КРЪГ                – от 01.05.2012 г. до 25.05.2012 г.

Рисунките се изпращат на ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС rusofili@abv.bg, или risrusofili@gmail.com  формат .jpg, /ЗА КОНКУРСАЗА ДЕТСКА РИСУНКА/, или на хартиен носител /формат А-4/ на ПОЩЕНСКИ АДРЕС – РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ГРАД СОФИЯ–1000 , ул. “Г. С. РАКОВСКИ “ № 108 – НДР /ЗА КОНКУРСАЗА ДЕТСКА РИСУНКА/,

5.3. Рисунките се включват в съответния кръг на конкурса и се публикуват в Сайта на НДР www.rusofili.eu, на базата на датата на получаването им в Национално Движение Русофили /НДР/.

5.4. Всяка рисунка следва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде придружена с данни за автора й и данни за институцията, родителите или близките изпратили рисунката  /на български или руски език/, както следва :

5.4.1. ЗА АВТОРА НА РИСУНКАТА:

ТРИТЕ ИМЕНА;

ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС /E-mail/ за контакти със семейството на детето; 

ПЪЛЕН ПОЩЕНСКИ АДРЕС;

ДАТА, МЕСЕЦ И ГОДИНА НА РАЖДАНЕ и

ТЕЛЕФОН ЗА КОНТАКТИ със семейството на детето,

5.4.2. ЗА ИНСТИТУЦИЯТА /детска градина, училище, читалище, дом на културата, школа по рисуване и т.н./, ИЗПРАТИЛА РИСУНКАТА:

НАИМЕНОВАНИЕ НА ИНСТИТУЦИЯТА;

ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС /E-mail/ за връзка с институцията;   

ТРИТЕ ИМЕНА И ДЛЪЖНОСТТА НА ЛИЦЕТО ИЗПРАТИЛО РИСУНКАТА И ДАННИТЕ НА ДЕТЕТО;

ПЪЛЕН ПОЩЕНСКИ АДРЕС на институцията и

ТЕЛЕФОН ЗА ВРЪЗКА с институцията;

ТРИТЕ ИМЕНА НА РЪКОВОДИТЕЛЯ НА ИНСТИТУЦИЯТА /директор, председател и т.н./;

ТРИТЕ ИМЕНА НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА НА СБУ на ИНСТИТУЦИЯТА и

ТРИТЕ ИМЕНА НА УЧИТЕЛЯ или ВЪЗПИТАТЕЛЯ от чийто група или клас е детето,

5.4.3. ЗА РОДИТЕЛИТЕ, ИЗПРАТИЛИ РИСУНКАТА:

ТРИТЕ ИМЕНА НА РОДИТЕЛЯ ИЗПРАТИЛ РИСУНКАТА;

ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС /E-mail/ за връзка с родителя;  

ПЪЛЕН ПОЩЕНСКИ АДРЕС НА РОДИТЕЛЯ и

ТЕЛЕФОН ЗА ВРЪЗКА С РОДИТЕЛЯ,

5.5. ВАЖНО – От данните, изброени в точка 5.4., при класирането на рисунките в сайта се публикуват:

ЗА АВТОРА НА РИСУНКАТА – Име и Фамилия; Възраст; Местожителство /населено място, община, област и държава/; Наименование и местонахождение на институцията,

ЗА ЛИЦАТА ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ – Име и Фамилия; Длъжност; Наименование и местонахождение на институцията.

ЗА РОДИТЕЛИТЕ, ИЗПРАТИЛИ РИСУНКАТА – Име и Фамилия; Местожителство /населено място, община, област и държава/;

ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ ДАННИ, ИЗБРОЕНИ В т. 5.4., СЕ ПОЛЗВАТ САМО ОТ ГЛАВНИЯ АДМИНИСТРАТОР НА САЙТА НА НДР.

5.6. РИСУНКИТЕ, КОИТО НЕ СА ПРИДРУЖЕНИ С ИЗБРОЕНИТЕ В точка 5. 4., ДАННИ НЕ СЕ КЛАСИРАТ !

6.КЛАСИРАНЕ:  

6.1. ЧРЕЗ ГЛАСУВАНЕ ОТ  ЧИТАТЕЛИТЕ  НА  www.rusofili.eu – извършва се от читателите на Сайта, по брой набрани гласове за съответната рисунка, І-во, ІІ-ро и ІІІ-то място, за всеки кръг, за всяка възрастова група, чрез гласуване в Сайта на НДР www.rusofili.eu, Раздел „КОНКУРСИ”. 

6.1.1.   ВСЕКИ ЧИТАТЕЛ НА САЙТА МОЖЕ ДА ГЛАСУВА ЕЖЕДНЕВНО, ЗА ТРИ ИЗБРАНИ ОТ НЕГО РИСУНКИ ОТ ВСЯКА ВЪЗРАСТОВА ГРУПА, ОТДЕЛНО ЗА ВСЕКИ КРЪГ НА КОНКУРСА, В СРОКОВЕ КАКТО СЛЕДВА: 

       ЗА ПЪРВИ КРЪГ                            – от 01.12.2011 г. до 25.12.2011 г.

       ЗА ВТОРИ КРЪГ                             – от 01.01.2012 г. до 25.01.2012 г.

       ЗА ТРЕТИ КРЪГ                              – от 01.02.2012 г. до 25.02.2012 г.

       ЗА ЧЕТВЪРТИ КРЪГ                      – от 01.03.2012 г. до 25.03.2012 г.

       ЗА ПЕТИ КРЪГ                               – от 01.04.2012 г. до 25.04.2012 г.

       ЗА ШЕСТИ КРЪГ                            – от 01.05.2012 г. до 25.05.2012 г.

       ЗА СЕДМИ КРЪГ                           – от 01.06.2012 г. до 25.06.2012 г.

       ЗА ФИНАЛНИЯ КРЪГ                – от 01.07.2012 г. до 31.07.2012 г.

6.1.2.   Ежемесечно, от 25-то до 30-то число на съответния месец, Главният администратор на Сайта на НДР публикува в www.rusofili.eu класираните в съответния кръг на конкурса рисунки /1-во, 2-ро и 3-то място за всяка възрастова група/ и броя на набраните от всяка от тях точки.  При равен брой точки, класираните рисунки могат да бъдат повече от девет.

6.1.3.   Във финалния кръг на конкурса влизат всички класирани в съответните поредни

кръгове рисунки  с набраните от тях в съответния кръг точки .

6.1.4.      Победители /1-во, 2-ро и 3-то място за всяка възрастова група/ в крайното класиране на читателите на Сайта са рисунките, набрали най-голям брой точки във финалния кръг на конкурса .

6.2. ОТ  ЖУРИ – извършва се от жури, определено от  Редакционно-Издателския Съвет /РИС/ на www.rusofili.eu .

6.2.1.Журито разглежда и класира всички, отговарящи на изискванията рисунки, за всеки отделен кръг, за всяка възрастова група, като в края на конкурса се класират общо девет рисунки /1-во, 2-ро и 3-то място за всяка възрастова група/. Главният администратор на Сайта на НДР публикува в www.rusofili.eu класираните в съответния кръг на конкурса рисунки /1-во, 2-ро и 3-то място за всяка възрастова група/. С оглед постигане на максимална обективност журито класира рисунките по техните номера, без да знае имената на техните автори, а състава на журито се обявява след приключване на конкурса .

6.3. Победители в конкурса  /по две 1-ви, 2-ри и 3-ти места за всяка възрастова група/ са рисунките, класирани по точка 6.1.4. и точка 6.2.1., съответно от читателите наwww.rusofili.eu и от журито .

7. НАГРАДИ :

7.1. Вписване в ЗЛАТНАТА ВИДИО КНИГА НА НДР - ЗА КОМПЛЕКСНИТЕ ПОБЕДИТЕЛИ И КЛАСИРАЛИТЕ СЕ НА ПЪРВО МЯСТО В КОНКУРСА ,

7.2. ДИПЛОМ на ОРГАНИЗАЦИОННИЯ КОМИТЕТ - ЗА КЛАСИРАЛИТЕ СЕ НА ПЪРВО, ВТОРО И ТРЕТО МЯСТО В КОНКУРСА ,

7.3. УЧАСТИЕ В ИЗЛОЖБИТЕ ОРГАНИЗИРАНИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ДРУГИ СТРАНИ – АВТОРИТЕ НА РИСУНКИТЕ, КОИТО ОТГОВАРЯТ НАЙ-ПЪЛНО НА РЕГЛАМЕНТИРАНИТЕ ПОВОДИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА И ПЪРВЕНЦИТЕ В КОНКУРСА ,

7.4. ГРАМОТА на ОРГАНИЗАЦИОННИЯ КОМИТЕТ - ЗА ПЪРВЕНЦИТЕ В КОНКУРСА ,

7.5. ПОХВАЛЕН ЛИСТ на ОРГАНИЗАЦИОННИЯ КОМИТЕТ - ЗА ВСИЧКИ ДЕЦА ,

7.6. ПРЕДМЕТНИ НАГРАДИ, ОСИГУРЕНИ ОТ ОРГАНИЗАТОРИТЕ НА КОНКУРСА.

7.7. НАРЕД С НАГРАДИТЕ ПО ВЪЗРАСТОВИ ГРУПИ СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ ЩЕ БЪДАТ ВРЪЧЕНИ НА:

7.7.1. НАЙ–МАЛКИТЕ УЧАСТНИЦИ В КОНКУРСА ,

7.7.2. УЧАСТНИЦИТЕ С НАЙ-ГОЛЯМ БРОЙ РИСУНКИ, 

7.7.3. УЧАСТНИЦИТЕ, ОТРАЗИЛИ НАЙ-ПЪЛНО И ТОЧНО ПОВОДИТЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА /точка 2 от регламента/,

7.7.4.НАСЕЛЕНИ МЕСТА, ОБЩИНИ, КМЕТСТВА, ДЕТСКИ И УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, ЧИТАЛИЩА, ДОМОВЕ НА КУЛТУРАТА, ШКОЛИ,  КРЪЖИЦИ и др. С ПРОЦЕНТНО НАЙ-ГОЛЯМ БРОЙ РИСУНКИ

7.7.5. КМЕТОВЕ, КМЕТСКИ НАМЕСТНИЦИ, ВЪЗПИТАТЕЛИ, УЧИТЕЛИ, РЪКОВОДИТЕЛИ И ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА СБУ ОТ ЧИИТО НАСЕЛЕНИ МЕСТА, ДЕТСКИ И УЧЕБНИ ЗАВЕДЕНИЯ, ЧИТАЛИЩА, ГРУПИ, ШКОЛИ, КРЪЖИЦИ, ОРГАНИЗАЦИИ И ДР., КОИТОИМАТ ПРОЦЕНТНО НАЙ-МНОГО УЧАСТНИЦИ В КОНКУРСА.

8. В действащата на страниците на www.rusofili.eu „ГАЛЕРИЯ МЛАД ТВОРЕЦ”, съгласно Статута на галерията се публикуват снимките; име и фамилия; възраст; населено място, община, област, държава; електронен адрес /E-mail/ за контанти, на всички млади художници, които участват в конкурса, независимо от класирането на рисунките. 

8.1.Стилът, композицията и обектното присъствие на снимката е по избор на автора й.  Тя може да бъдат както портретна, така и да отразяват творческия процес на автора на рисунката, негово любимо занимание или друг момент от неговото ежедневие . Единствено, снимката на младия художник не може да бъде съчетана с негова рисунка, с която той участва в настоящия конкурс, а данните не следва да подсказват, с коя именно рисунка или рисунки той участва в конкурса. 

8.2.Снимките и данните за публикуване се изпращат на ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС rusofili@abv.bg /ЗА КОНКУРСАЗА ДЕТСКА РИСУНКА/, като формата на снимката трябва да бъде  .jpg , или на ПОЩЕНСКИ АДРЕС – РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ГРАД СОФИЯ–1000 , ул. “Г. С. РАКОВСКИ “ № 108 – НДР /ЗА КОНКУРСАЗА ДЕТСКА РИСУНКА/, като снимката трябва да бъде по възможност цветна.

8.3. Снимките и данните се публикуват в Галерията от Главния администратор на rusofili@abv.bg по реда на получаването им .

8.4. Всяка снимка следва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да бъде придружена с данни за младия творец /на български или руски език/, както следва:

ТРИТЕ ИМЕНА /публикува се в сайта – ГАЛЕРИЯ „МЛАД ТВОРЕЦ”/,

ЕЛЕКТРОНЕН АДРЕС /E-mail/ за контакти с младия творец /публикува се в сайта – ГАЛЕРИЯ „МЛАД ТВОРЕЦ”/,

ВЪЗРАСТ /публикува се в сайта – ГАЛЕРИЯ „МЛАД ТВОРЕЦ”/,

НАСЕЛЕНО МЯСТО, ОБЩИНА, ОБЛАСТ, ДЪРЖАВА /публикува се в сайта – ГАЛЕРИЯ „МЛАД ТВОРЕЦ”/,

ТЕЛЕФОН ЗА КОНТАКТИ /ползвасе само от Главния администратор на сайта/ и

ПЪЛЕН ПОЩЕНСКИ АДРЕС /ползвасе само от Главния администратор на сайта/ 

9. През 2012 г., на страниците на www.rusofili.eu ще бъде разкрита „АКАДЕМИЯ МЛАД ТВОРЕЦ”, в която ще членуват участници в „ГАЛЕРИЯ МЛАД ТВОРЕЦ”, съгласно Статута на Академията, който преди утвърждаването му ще бъде публикуван за обсъждане на страниците на Сайта.  

ВНИМАНИЕ ! 

В КОНКУРСА можете да се включите през цялото време на неговото провеждане, съгласно сроковете регламентирани в точки 5.2. и 6.1., от 01.11.2011 г. до 25.05.2012 г.,

Всеки кръг на конкурса е автономен и няма пряка връзка с останалите кръгове,

Всеки участник може да участва в един, в няколко или във всички кръгове на Конкурса,

Не се публикуват снимките и данните и не се класират рисунките, които не отговарят на изискванията, регламентирани в точки  2., 5.1., 5.2., 5.4. и 8. от Регламента

9.   НАГРАЖДАВАНЕ:НА ДЕВЕТИЯ НАЦИОНАЛЕН СЪБОР НА ПРИЯТЕЛИТЕ НА РУСИЯ – МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2012 г., РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ЯЗОВИР „КОПРИНКА”, гр. Казанлък

РЕГЛАМЕНТЪТ Е УТВЪРДЕН ОТ РЕДАКЦИОННО-ИЗДАТЕЛСКИЯ СЪВЕТ /РИС/ НА САЙТА НА НДР www.rusofili.eu