вторник, 9 октомври 2012 г.

Маршът “Прощаването на славянката”


                          
Автор: Виолета Божилова

Музикантът и композитор на знаменитата творба Василий Агапкин я е посветил на Балканската война и славянката, изпращаща мъжа си, любимия си ...







Вокзал и площадь — в цветах, в цветах. 
Трубач смеётся, славянка плачет, 
восток дымится. Земля в крестах.

 Прощание славянки 
В. Агапкин, М. Щербаков

http://bg.wikipedia.org/wiki/

    При тържествени случаи, в които участват военни, в Русия прозвучава много популярен, мобилизиращ, вълнуващ марш – “Прощаването на славянката”. Особено често неговите акорди се чуват около празнуването на Деня на победата- 9 май – той се изпълнява и на паради, и на тържествени концерти, пяха го и участници в музикалното състезание “Две звезди”. Мнозина мислят, че той е създаден за руската армия и героинята на марша е руската жена. Това обаче не е така.

     Музикантът и композитор на знаменитата творбаВасилий Агапкин я е посветил на Балканската война и славянката, изпращаща мъжа си, любимия си на тази свещена за България война, е всъщност българката, а също и сръбкинята.

     Русия благославя създаването на Балканския съюз и зорко следи хода на военните действия. Както пише в спомените си тогавашният руски министър на външните работи Сазонов, в случай на неблагоприятно развитие на събитията за съюзниците, тя е била готова при първия техен неуспех да поиска незабавно прекратяване на военните действия. Успешните бойни действия, обаче, изпълват с удовлетворение руските управляващи кръгове, а сред руския народ се разгаря с нова сила пламъкът на славянофилството. Особено  се радват русите на блестящите победи на  българите и сърбите.

     Този прилив на обич към балканските славяни и съпреживяването на успехите на довчерашните потискани народи вдъхновяват Агапкин, който тогава изучава духови инструменти в Тамбовското музикално училище, да създаде безсмъртния си марш, който много бързо става популярен.

    Всичко това някога, през 70-те години, ми разказа военният съветски композитор и музиковед подп. Генадий Пожидаев, член на една делегация съветски военни културни дейци, които придружавах, при Паметника на героите от Балканската война край село Полковник Серафимово. “Ето за тези събития е създаден “Маршът на славянката”, каза той. По-късно издирих сведения за композитора.



     Василий Агапкин е роден в гр. Михайлов, Рязанска губерния на 3 февруари 1884 год. в бедно селско семейство. Осиротява още като малък и детството му е трудно, безрадостно. На 10 години е зачислен за ученик в духовия оркестър на 308  резервен батальон .към Астраханския  пехотен полк. През 1909 година постъпва в Тамбовското музикално училище.

     След победата на Октомврийската революция отива доброволец в Червената армия и организира духов оркестър в първи хусарски полк.

     През 1922 година Агапкин със своя оркестър се премества в Москва. Помнейки трудното си детство, през 1928 година той създава духов оркестър от безпризорни деца и така изпълва живота им с нов смисъл..

     В началото на Великата отечествена война е произведен в интендант първи ранг и е назначен за началник на духовите оркестри на мотострелкова дивизия “Ф.Е. Дзержинский”.

     На 7 ноември 1941 година, в условията на най-тежките дни на войната, на Червения площад се провежда историческият парад на войските, бранещи Москва. Василий Агапкин дирижира сводния оркестър за парада. На другия исторически парад – Парада на победата на 24 юни 1945 година - неговият оркестър влиза в състава на сводния оркестър.

    Василий Агапкин умира на 29 октомври 1964 година и е погребан на Ваганковското гробище.

1 коментар: